top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraWojciech Ciżek

PROPAN VS. GAZ ZIEMNY - TAK, ISTNIEJE RÓŻNICA
Ale nie jest to różnica o której myślisz…

To się nazywa wygoda! Jeśli masz w domu gaz ziemny pochodzący z rur miejskich, możesz absolutnie skorzystać z tego wygodnego zasobu, aby zasilić grill gazowy na podwórku.

Czy różni się to od grillowania tradycyjnymi zbiornikami propanu? Nie, nie przy zakupie i instalacji grilla gazowego specjalnie skonfigurowanego do gazu ziemnego.

Oto, co musisz wiedzieć.

Wstęp

Pomimo tego, co mogłeś usłyszeć od swojego sąsiada, nie ma różnicy w wydajności między grillem propanowym a grillem na gaz ziemny, chyba że jest to głęboka zima. Kiedy temperatura spada - a my mówimy - 7°C na zimno, to czy tak naprawdę jesteś na zewnątrz na grillu? - wydajność propanu jest zmniejszona, ponieważ ciecz nie może odparować. W przeciwnym razie wszystkie grille są skalibrowane do pracy w ten sam sposób przy użyciu propanu lub gazu ziemnego.

W jaki sposób? Podczas gdy propan ma więcej mocy, ponad dwukrotnie więcej niż BTU mocy gazu ziemnego, grille są zaprojektowane tak, aby uwalniać mniej propanu do palnika niż gaz ziemny. Cały gaz wytryskuje z małych otworów na wejściu do palnika, aby wymieszać z powietrzem, aby uzyskać idealny płomień. Otwory kryzy na propan są znacznie mniejsze niż otwory na gaz ziemny.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakiego źródła paliwa zamierzasz używać podczas zakupów grilla. Jeśli zmienisz zdanie i chcesz podłączyć się do gazu ziemnego po zakupie grilla propanowego, musisz kupić różne rurki palnika, zmienić każdy mały otwór kryzy, wymieniając cały kolektor zaworów i zakup dłuższego węża do konwersji grilla. Zasadniczo nie zalecamy, ale zmiana jest możliwa, choć jest to jedna z bardziej skomplikowanych modyfikacji grilla. Kupując grille , zobaczysz ceny LP (ciekłego propanu) i NG (gazu ziemnego). Grille skonfigurowane na gaz ziemny będą nieco droższe ze względu na dłuższy wąż o długości 3 metrów.

Wygoda

Zawsze zalecamy trzymanie pod ręką dwóch butli propanu do grillowania, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zabraknie. A jeśli kiedykolwiek skończy Ci się gaz w połowie - szczególnie podczas długiego, niskiego i wolnego czasu gotowania - wiesz, jak frustrujące może być grillowanie.

Dzięki gazowi ziemnemu nigdy nie zabraknie Ci gazu. Kropka.

Koszt

Koszt propanu i gazu ziemnego zmienia się z miesiąca na miesiąc w zależności od rynku paliw. To gdzie mieszkasz, może wpłynąć na cenę; na niektórych obszarach gaz ziemny jest droższy i odwrotnie. Jeśli systemy twojego domu - takie jak ogrzewanie, podgrzewacz wody, kuchenka lub suszarka - są już zasilane gazem ziemnym, warto rozważyć podłączenie grilla.


Podsumowując: NIE ma różnicy w wydajności pomiędzy propanem i gazem ziemnym, chyba że grillujesz na arktyce. Jedyną istotną różnicą jest wygoda korzystania z gazu ziemnego i brak butli. Twój wybór ostatecznie sprowadza się do tego, do jakich źródeł paliwa masz dostęp i jakie są koszty w Twojej okolicy.

286 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page